Kim, Neden, Nasıl?

Kimsiniz Siz?

Olimpos Gökyüzü ve Bilim Festivali, Türkiyenin en büyük astronomi platformu olan Kozmik Anafor'un çabalarıyla organize edilmekte, ülkemizin en büyük iki bilim platformu olan Bilimfili ve Evrim Ağacı işbirliği ile gerçekleştirilmekte, bilimsel altyapısı Erciyes Üniversitesi UZAYBİMER tarafından desteklenmektedir. Festivalimizin gözlem organizasyonu Meade teleleskopları Türkiye distribütörü Astromed tarafından gerçekleştirilmekte, sosyal sorumluluk projelerine desteği Celestron teleskopları Türkiye distribütörü Eyüboğlu tarafından verilmektedir. 

Olimpos Gökyüzü ve Bilim Festivaliini organize etmemizin altındaki temel gayemiz, Türkiyede de gelişmiş ülkelerde şahit olduğumuz gerçek bilim festivallerinin artık yapılabilir hale gelmesi. Ülkemiz ve insanımız, böylesi bir bilim festivalini hakediyor.

Neden Olimpos?

Türkiyede bugüne kadar yapılan geniş kapsamlı gökbilim şenliklerinin çoğu ya yanlış yer seçimi, ya da organizasyon eksikliği yüzünden katılımcıya tam anlamıyla fayda veremedi. Şehirlerin ışık kirliliği altında, yıldızların güç bela seçilebildiği ortamlarda gözlem yapılmaya çalışıldı, ışık kirliliğinden uzaklaşılmak istendiğinde ise katılımcıların temel insani ihtiyaçları yeterince karşılanamadı. Yapılan tüm etkinliklerde katılımcıların büyük kısmı barınma konusunda güçlük çekti ve malesef bilimin eğlenceli yönü genellikle görmezden gelindi.

Bugüne değin yapılmış olan en büyük gözlem ve bilim şenliğini organize etmeye karar verdiğimizde, ulaşım kolaylığı, katılımcıların temel ihtiyaçlarının rahat karşılanması, aktivitelerimiz için çok fazla seçenek sunması, hem de bir gökyüzü festivali için olmazsa olmaz şart olan ışık kirliliğinden yeterince uzak olması nedeniyle Antalya Olimposun en uygun lokasyon olduğuna karar verdik.

Nasıl Olacak?

Olimpos Gökyüzü ve Bilim Festivalinin katılımcıları, geniş bir kamp alanı içinde, her türlü bilimsel ve sosyal aktiviteye rahatlıkla erişilebilen bir ortamda yer alacaklar.

Katılımcılarımız kendilerine ayıracağımız çadır alanında, tuvalet ve duş gibi temel ihtiyaçları hemen yanıbaşlarında olacak biçimde, çadırlarını alıp gelerek konaklayacaklar. Dileyen katılımcılarımız ise, kamp alanımızdaki klimalı bungalovlarda biraz daha konforlu bir konaklamayı tercih edebilecekler.

Tüm katılımcılarımız, sabahları gerçek birer kahvaltı yapacak ve yine tüm katılımcılarımız akşamları gerçek yemek yiyecekler. Bunun için ekstra bir çaba harcamaları veya masrafa girmeleri gerekmeyecek. Gün boyunca çay, kahve, su, meşrubat, atıştırmalık gibi temel ihtiyaçlarınız da doğal biçimde kolay ulaşabileceğiniz konumda olacak. Bilgi bombardımanından yorulduğunuzda bir derenin kenarında, havuzda, bir ağacın altında huzur bulabilecek, ya da hemen yanıbaşınızdaki sahile inip Türkiyenin en güzel sahilinde güneşlenebilecek, en temiz denizine girerek rahatlayabileceksiniz.

Dolayısıyla düşünmeniz gereken tek şey; festival boyunca alanında ülkemizin nitelikli isimlerinden oluşan ekibimizin düzenleyeceğimiz etkinliklerden keyif almak olacak.