Ulaşım, Konaklama, Güvenlik

ÖN BİLGİ: 

Dördüncü (4'üncü) defa yapılan, ülkemizin en geniş katılımlı ve büyük astronomi etkinliğine katılmayı istiyorsunuz. Ancak unutmayın: Olimpos Gökyüzü ve Bilim Festivali, ülkemizin en muhteşem; deniz, orman ve tarihle iç içe olan bölgelerinden biri olan, Olimpos'ta yapılıyor olsa da, asla ama asla bir tatil organizasyonu değildir. Eğer, bu "bilim etkinliğini" öncelikli olarak tatil amaçlı niteliyor ve bu nedenle geliyorsanız, festivalimize lütfen kaydolmayın. Çünkü, bu bilim festivalinde bir tatilde umduğunuz hiçbir şeyi bulamazsınız. Tatil amaçlı şeyler, lüksler veya hizmet beklentileri içindeyseniz, festivalimize "lütfen" katılmayın. Sizin yerinize, bilimle ve astronomiyle iç içe olmayı arzu eden bir bilim tutkununun katılması için yer açmayı tercih edin.   

 

ULAŞIM

Olimpos gökyüzü ve Bilim Festivali Antalya Olimposta yer alan Don Kişot isimli mekanda 26 Temmuz 2019 sabah saat 08:00'da başlayıp, 29 Temmuz 2019 sabah 10:30'da sona erecek biçimde gerçekleştirilecek olup, ulaşım açısından oldukça kolay bir lokasyonda yer almaktadır. Katılımcılarımız aşağıda belirttiğimiz yollarla etkinliğimize gelebilirler:

  1. Otobüs ile gelen katılımcılarımız, sabah 06:00'dan gece saat 22:00'a kadar Antalya Otogarı ilçeler terminalinden kalkan Olimpos - Kumluca minibüsleri ile Olimpos kavşağına, oradan da etkinlik alanını olan Don Kişot'a rahatça gelebilirler.
  2. Hava yoluyla gelen katılımcılarımız ise, havaalanı servisleri veya belediye otobüsleri yoluyla Antalya Otogarına, yahut Akdeniz Üniversitesi Migros AVM önünde gelip, buradan kalkan Olimpos - Kumluca minibüsleri ile Olimpos kavşağına, oradan da etkinlik alanına rahatça gelebilirler.
  3. Kendi aracıyla etkinliğimize gelmek isteyen katılımcılarımız, Konyaaltı Liman istikametine yönelip Kemer Finike yolunda Olimpos - Kumluca yönüne devam edip etkinlik alanımıza gelebilirler.

 

KONAKLAMA, TEMEL İHTİYAÇLAR VE YEMEK

Etkinliğimizin ilk günü olan 10 Ağustos tarihinde etkinlik alanımıza gelmiş olan katılımcılarımız, görevlilerimiz tarafından kalacakları yerlere yönlendirilecek olup, 3 günlük festival süremiz içinde tuvalet, duş, sabah/akşam yemekleri ve elektrik ihtiyaçları tarafımızdan karşılanacak biçimde ağırlanacaktır.

Etkinlik süresince katılımcılarımıza sunulacak olan yemek menüsü ayrıca tarafımızdan duyurulacaktır.

Katılımcılarımız, her ne kadar içinde tatil imkanı barındırıyor olsa bile; Olimpos Gökyüzü ve Bilim Festivalinin bir tatil organizasyonu değil, bir bilim etkinliği olduğunu akıllarından çıkarmamalıdırlar. Özellikle bungalov katılımcıları bir otel konforu aramamalı. Bungalovlarda temiz yatak, klima elbette var fakat, otel veya pansiyon konforu yoktur. Olimpos, "salaş" diye tabir edilen bir yerdir.  

 

HAVA DURUMU, GİYİM KUŞAM

Etkinlik tarihlerinde Olimposta ortalama gündüz hava sıcaklığı 35 santigrat derece dolaylarında seyredeceği için, katılımcılarımız yanlarında kendilerini güneşten koruyacak kremler ve bu sıcak havada tenlerini yakıcı güneşten uzak tutacak kıyafetler getirmelidirler. Özellikle güneşten korunmak için uygun bir şapka bulundurmalarını, bir yelpaze veya seyyar vantilatör temin etmelerini de tavsiye ederiz.

Akşam saatlerinde ise ortalama hava sıcaklığı 20-25 santigrat dereceler arasında olacağı, gece geç saatlerdeki gözlemler sırasında hava sıcaklığının 10 derecelere kadar düşebileceği göz önüne alınarak yanınızda bir hırka bulundurmanız iyi olur.

 

GEREKLİ EŞYALAR

Katılımcılarımız, festivalimiz sırasında şahsen kullanmak için yanlarında dürbün ve varsa teleskoplarını getirebilirler. Bu donanımların kullanımı konusunda görevlilerimiz kendilerine yardımcı olacaktır. Bunun yanında, tablet ve bilgisayar gibi teknolojik araçlarınızı da yanınızda getirip, konaklama alanlarında kullanabilirsiniz.

DSLR veya uzun pozlama imkanına sahip fotoğraf makinasına sahip katılımcılarımız ise, yanlarında bir tripod getirdikleri takdirde üç gün boyunca sürecek olan astrofotoğraf etkinliklerinden ücretsiz olarak yararlanma imkanına sahip olacaklar.

Etkinlik kampının bulunduğu bölge, Olimposun geneli ve sahil istikameti oldukça karanlık olacağından, geceleri kullanmak üzere yanınızda bir el feneri veya ışıldak bulundurmanız gerekmektedir. Ancak, bu el fenerlerini etkinlik alanı içinde gece gözlemi ve astrofotoğraf çalışmalarını sekteye uğratacağı için kullanmanız kesinlikle yasaktır. Cep telefonlarınızın ekran ışıkları da dahil olmak üzere özel önlemler alarak kullanmanız gerekiyor. Bununla ilgili bilgi size etkinlik sırasında verilecektir. 

 

SAĞLIK

Olimpos Gökyüzü ve Bilim Festivali süresince, bir sağlık görevlisi sürekli olarak hazır durumda olacaktır. Bununla beraber, herhangi bir rahatsızlığı için düzenli olarak ilaç kullanması gereken katılımcılarımızın, bu ilaçları beraberlerinde getirmiş olmaları, ihmal etmemeleri çok önemlidir.

 

GÜVENLİK

Etkinlik bölgesinin ve alanın güvenliği jandarma tarafından sağlanmaktadır. Bunun yanında, etkinlik sırasında güvenlik sorunları için jandarmanın yanı sıra, görevli ekip arkadaşlarımız da yardımcı olacaktır.

 

Daha detaylı bilgi için [email protected] adresine mail atabilir, ya da "mesai saatleri içinde" 0542 723 53 84 numaralı telefonu arayabilirsiniz. 

Bu kategorideki diğerleri: « Kim, Neden, Nasıl? Katılım »