Günlük

Türkiye'nin en büyük iki astronomi ve gözlem etkinliğinden biri olan Olimpos Gökyüzü ve Bilim Festivali 2017'de yer alan katılımcıların, festival hakkındaki görüşleri..
Türkiye'nin en büyük gökyüzü gözlemi ve astronomi etkinliklerinden biri olan Olimpos Gökyüzü ve Bilim Festivali'nin Prof. Dr. İbrahim Küçük ve Zafer Emecan tarafından gerçekleştirilen açılışı.
Cuma, 18 Ağustos 2017 10:55

Deneme Çekimleri

Şenlik gözlem alanında deneme çekimlerine tam kadro olarak başladık
Astrofotoğrafçıların Christiano Ronaldo'su, astropazu, efsanemiz Mehmet Ergün Olimpos Gökyüzü ve Bilim Festivali'ne geldi!
Salı, 18 Temmuz 2017 13:35

Prof. Dr. Osman Demircan Festivalimizde!

Çanakkale 18 Mart Üniversitesi'nde rektör Yardımcısı olarak görev yapmış olan, Uzay Bilimleri ve Teknolojileri Bölümü Öğretim Üyesi ve Astrofizik Gözlemevi Merkez Müdürü Prof. Dr. Osman Demircan; Olimpos Gökyüzü ve Bilim Festivali'nde bilgi birikimini katılımcılarımıza aktarmak üzere yer alacak. Prof. Dr. Osman Demircan, Türkiye'de astronomi ve uzay bilimleri alanında söz sahibi…
Salı, 11 Temmuz 2017 13:50

Festival Etkinlik Alanımız

Festivalimizin gerçekleşeceği Olimpos Eski Yeni Tatil Evi'nden görüntülerle sizi baş başa bırakalım. https://www.youtube.com/watch?v=W_9GO-aR758 Linke tıklayıp, arkanıza yaslanıp izleyin ;)
Festivalimizde bizimle birlikte olacak olan Mehmet Ergün ve Murat Sana tarafından çekilmiş birbirinden muhteşem teleskoplu astrofotoğraf çalışması örneklerini instagram hesaplarından görebilirsiniz. Mehmet Ergün: https://www.instagram.com/astromemo_/ Murat Sana: https://www.instagram.com/murat.sana/ Usta astrofotoğrafçılarımız, bunlar ve daha fazlasını festival sırasında sizlerle birlikte görüntüleyecek, anlatacak, uygulamalı olarak gösterecek :)
Perşembe, 06 Temmuz 2017 18:05

Havuzbaşı Söyleşileri

Bu gördüğünüz fotoğraf, etkinlik alanımız olan Eski Yeni Tatil Evi'nin havuz bölümü. Bildiğiniz gibi, tüm katılımcılarımız bu havuzu serinlemek için kullanabilecekler. Akşamları ise, hocalarımız ve astrofotoğrafçılarımız eşliğinde "havuzbaşı söyleşileri" düzenleyeceğiz. Yıldızların altında, uzay, evren, astronomi, astrofotoğrafçılık ve bilimsel alanlardaki her türlü sorunuza bu söyleşilerde cevap bulabileceksiniz. Söyleşiler sonrasında kendini havuza…
Astrofotoğraf atölyelerine katılıp çekim yapmak isteyenler için minimal bir ekipman tavsiyesi oluşturduk: Bulb modu (B) olan bir kamera. Bazı kompakt kameralar B moduna ya da uzun pozlamaya alındığında ISO değerini küçük bir değerde kilitler. Bu tür kameralar işe yaramayacaktır. Kameranızın ISO 1600'de 30 saniye pozlama yapabilmesi yeterlidir. Modelinden bağımsız Canon,Nikon…